Dovolil by som si len poznámku. Na tamto systéme nie je nič nedemokratické. USA sú federácia a každý štát má právo participovať na volebnom výsledku. Príklad z našej minulosti. Keď sa ČSSR stalo federáciou (v roku 1968 a následne túto federáciu pokračovala aj po roku 1989) prezident bol volený Federálnym zhromaždením. AK chcel by zvolený (až do roku 1989 to bolo samozrejme iluzórne - všetko bolo jednohlasné a opovážil by sa niekto nehlasovať za), musel byť zvolený aj českou aj slovenskou časťou snemovne národov FZ. Podobná situácia je teraz v EU. Sú rozhodnutia, ktoré sa musia prijať jednomyseľne všetkými členami (vidieť to napríklad pri terajších diskusiách o tom, ako prerozdeliť peniaze a potrestať Maďarsko a Poľsko.). Iné rozhodnutia zas môžu byť prijaté, ak za nich hlasuje určitý počet hlasov a štátov a proti nehlasuje zas ustanovení počet štátov a hlasov (viď Zakladajúce zmluvy v aktuálnom znení). Ani systém voliteľov nie je nijako výnimočný. U nás dlho volilo prezidenta buď FZ, na Slovensku NR SR. Pokiaľ sa pamätám, aj SRN má nejakú obdobu systému voľby prezidenta cez voliteľov. Je potrebné si uvedomiť, že voľby vo veľkých štátoch (či už počtom alebo rozlohou) boli vždy zložitá operácia a elektronika tomu pomáha možno posledných 50 až 60 rokov. Pri pôvodne ručnom spočítavaní hlasov toto bol najjednoduchší spôsob.
Mojim cieľom bolo poukázať na iný systém, keďže aj dnes sa stretávam s názorom že USA sú nedemokratické poprípade ľudia ani nevedia ako sa tam volí. Sám si myslím že USA lepší systém mať asi nemôže a že priama voľba by bola horším systémom. Tobias Valúch
Grécká zloženina demos (ľud) kratos (vláda). Historicky to nikdy nebola pravda. Vždy demokratické práva boli vyhradené pre určitú časť spoločnosti. Dnes si mnohí pod demokraciou predstavujú bolševické právo väčšiny. Skutočnosť: Demokracia sú pravidlá boja o moc, aby sme sa pri tom zabíjali. (Niečo ako pravidlá boxu, či foodbalu.)
Aj prelož: Res publica = vec ľudu. A Slovensko nie je republika, lebo je tu vždy moc osoby, ktorá je na čele strany, ktorú založila a ktorá vyhrala voľby. Teda Res Mečiara, Dzurindu, Fica, Matoviča. Vláda je len pritakávajúce krycie krovie tejto osobe /ako to vidíme hlavne teraz u televíznej celebrity Matoviča/. Ľud už po voľbách politiku nenásilnými prostriedkami nemá ako ovplyvniť. Takže to je tá slávna demokracia. Keď si zvolíme ma gora, tak nám vládne ma gor.
Ani systém voliteľov nie je nijako výnimočný. U nás dlho volilo prezidenta buď FZ, na Slovensku NR SR. Pokiaľ sa pamätám, aj SRN má nejakú obdobu systému voľby prezidenta cez voliteľov. Je potrebné si uvedomiť, že voľby vo veľkých štátoch (či už počtom alebo rozlohou) boli vždy zložitá operácia a elektronika tomu pomáha možno posledných 50 až 60 rokov. Pri pôvodne ručnom spočítavaní hlasov toto bol najjednoduchší spôsob.
Suhlasím
Tobias Valúch